Czy wiesz że jedna z najbardziej kluczowych decyzji dotyczących gry na giełdzie walutowej dokonuje się jeszcze przed rozpoczęciem samej gry? Oczywiście decyzja ta to wybór odpowiedniego brokera. Chodzi o tak ważne kwestie jak komfort obsługi, system pomocy czy szerokość spreadu (prowizję pobieraną od każdej transakcji). Jak wybrać operatora który będzie "skrojony" właśnie dla Ciebie?
W ramach tej strony staram się recenzować tylko najlepszych z najlepszych: dodatkowo opinie innych internautów również powinny być pomocne. Niemniej warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi kwestiami dzięki którym wybór będzie jeszcze łatwiejszy.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo. W końcu deponujemy u brokera własne pieniądze. Na początku są do nieduże kwoty jednak z biegiem czasu - mogę to potwierdzić własnym doświadczeniem - zdeponowana kwota przekracza kilkanaście średnich pensji (kwoty rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych są na porządku dziennym - w ten sposób na Forexie można zarobić faktycznie dużo).
Broker powinien więc podlegać odpowiedniej instytucji finansowej: ta kontroluje przepływy pieniężne wewnątrz firm a my nie musimy się martwić że zostaniemy z pustym portfelem. Jeśli broker nie umieścił na stronie odpowiedniej informacji: nawet zakładajmy tam konta demonstracyjnego. Oszustwa w internecie są bardzo powszechne a ryzykowanie dla kilku pipsów prowizji mniej jest co najmniej niemądre.
Tutaj można przejść do kolejnego punktu: szerokości spreadu. To właśnie ona decyduje o pobieranej prowizji. Te u dużych operatorów są na względnie stałym poziomie: często nowe, nieznane firmy oferują bardzo wąskie spready (niskie prowizje) aby z czasem je podnieść: bez bezpośredniego informowania gracza. Zamiast tego pojawia się nowy regulamin na kilkanaście stron z drobnym zapisem o "podwyżce".
Warto pamiętać że szerokość spreadu zależy nie tylko od brokera ale też od waluty którą obracamy i od pory dnia (w środku nocy czasu Warszawskiego ciężej znaleźć stronę transakcji do handu złotówką niż w poniedziałkowe południe..).
Jeśli jesteśmy już przy kwestii pieniędzy: dobrze jeśli poza przelewem bankowym jest możliwość płatności kartą lub szybkim przelewem za pośrednictwem np: systemu payU. Jak najbezpieczniej? Płatność kartą - gdyby coś się stało, transakcje są ubezpieczone a my dostaniemy zwrot pieniędzy.
Należy też mieć na uwadze komfort gry. Czytelne wykresy i szeroka gama instrumentów to już w zasadzie standard, jednak jeśli otwieramy konto to zróbmy to u brokera który pozwala grać zarówno przez przeglądarkę jak i za pomocą programu komputerowego - te są dużo wygodniejsze. Jeśli często podróżujemy, warto też sprawdzić czy dostępna jest aplikacja na tablet lub ew. telefon.
Mała dygresja: gra na telefonie nie ma większego sensu, jest naprawdę niewygodna. Dużo lepszym rozwiązaniem jest tablet za 200-300zł.
Warto też wybierać operatora oferującego pomoc w języku polskim: jeśli będziemy mieli problem, system ticketów, zapytanie mailowe lub kontakt telefoniczny w rodzimym języku jest dużo wygodniejszy niż próba tłumaczenia często fachowych zagadnień na język angielski.
I na sam koniec: broker musi udostępniać konto demonstracyjne na którym sprawdzimy jak się gra. Jeśli takiego nie ma, poszukajmy go u konkurencji.